Az Uránia folyóirat története
Az Uránia az első hölgyek számára szerkesztett szépirodalmi folyóiratunk. 1794 elejétől 1795 márciusáig működött, csak három száma jelent meg. Szerkesztője-kiadója Kármán József volt, aki Schedius Lajos egyetemi tanár és Pajor Gáspár orvosnövendék társaságában indította meg a lapot 1794 elején.
A folyóiratot igyekeztek a nők nevelésének és műveltségük fejlesztésének, az olvasás és az ismeretek terjesztésének szolgálatába állítani. Céljuk volt továbbá a magyar irodalom számára nagyobb olvasóközönség szervezése, az ízlés finomítása, Pest város irodalmi központtá emelése és a nemzeti jelleg fenntartása, a nemzeti karakter erősítése lehetőleg eredeti írások segítségével (az eredeti írások másik célja az volt, hogy Bessenyei művelődési programját továbbfejlesztve önálló alkotásra serkentsék az írókat). Törekvésük nem vezetett eredményre.
A csinos kiállítású, nyolcrét alakú Uránia három megjelent száma közel ezer lapnyi terjedelmű. A szerkesztők neve nem szerepel rajta, a kutatás derítette ki őket. A lap kiadását gróf Festetics György támogatta. Vácon nyomták és a nyomtatás és szétküldés költségeit gróf Beleznay Miklósné, báró Podmaniczky Mária Anna és egy ismeretlen pártfogó fedezte. A terv szerint negyedévente jelent volna meg.
Bár előfizetési ára meglehetősen alacsony volt, előfizetője mindössze 133 akadt. Köztük sok volt a főrangú olvasó, akik 145 példányt rendeltek.
Kármán nem bizonyult jó szerkesztőnek. Az addig megjelent folyóiratok munkatársai közül senkit sem tudott megnyerni folyóirata számára. A cikkek nagyobb részét ő maga írta, az ígért eredeti írások helyett pedig jobbára fordításokat (főleg német nyelvből) és átdolgozásokat tudott csak nyújtani. Némelyik cikknél ott találjuk az idegen szerző nevét is, soknál nehézség nélkül megállapítható a cikk fordítás vagy átdolgozás volta. Még olyanoknál is, amelyeket régebben Kármán eredeti művei közé számítottak.
A szerkesztőkön kívül (Kármán, Schedius, Pajor) voltaképp csak Verseghy írt az Urániába, valamint Csokonai, aki több költeményét is közölte a folyóirat 3. számában.
A közölt írások jórészt névtelenül vagy csupán írói jelzésekkel ellátva jelentek meg, pl. Kn., F-r., G.i., I…i.
Az 1. szám fontosabb cikkei:
- Ajánlás
- Bevezetés (ebben Kármán a sajtó jelentőségét hangsúlyozza a kulturális nevelésben)
- Előfizetők névsora
- Tartalom
- Schedius elmélkedése a vallás szeretetreméltó voltáról
- Kármán József: Egy új házas levelei
- Kármán meséi, epigrammái, dramatizált története, ismeretterjesztői tárcái
- Pajor Gáspár természet-és néprajzi cikkei.
A 2. szám fontosabb cikkei:
- Kármán meséi
- Kármán: Fanni hagyományai
- Kármán: A nemzet csinosodása
A lap legnagyobb előfizetői száma 142 volt, a fenntartásához viszont legalább 289-re lett volna szükség. Az érdeklődés hiánya miatt az 1795 tavaszán kiadott 3. számnál több nem jelent meg a folyóiratból.
A lap aljára értél, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Hozzászólások
Az Uránia folyóirat története — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>