Jean Racine: Phaedra (olvasónapló)
Ötödik felvonás
1. jelenet
Szereplők:
HIPPOLYTOS, Antiopé amazon királynő és Theseus fia
ARICIA, athéni királyi hercegnő
Helyszín: Troizén, a Peloponnésos egyik városa
Aricia arra biztatja Hippolytost, hogy ne hallgasson Phaedra bűnös vallomásáról: tisztázza magát, ne engedje, hogy becsületét bemocskolják. Aricia szerint nem szabad a rágalomnak így szabad utat engedni.
Ha már a szerelem nem képes visszatartani Hippolytost, ha már el akar menni, és itt akarja őt hagyni, legalább arra legyen gondja, hogy saját magát megóvja a pusztulástól. Kérje meg apját, hogy vonja vissza az átkait, még nem késő.
Hippolytos azonban úgy látja, bármit is mond az apjának, minden hiába. Mit mondhatna még neki?
Egyet nem akar: nyilvánosságra hozni azt a szégyent, hogy apjának felesége a mostohafia iránt érez szerelmi vágyat. Meg akarja kímélni Theseust ettől a szörnyű méltatlanságtól.
Hippolytos szavaiból az is kiderül, hogy „förtelmes titkán” senki más nem látott át, csak Aricia. Ő az egyetlen, aki tudja az igazat. Hippolytos szerint a lány abból is megítélheti, mennyire szereti őt, hogy a bizalmába avatta, pedig még saját maga elől is igyekezett eltitkolni a történteket, nemhogy bárkinek is elmondja.
Arra kéri a lányt, ő is hallgasson: felejtse el a titkot, ne mondja el senkinek. Bízzanak mindketten abban, hogy az istenek igazságosak lesznek.
Ezután arra próbálja rábeszélni Ariciát, hogy szökjön meg vele, különben örökre rabszolga marad, Theseustól nem remélhet szabadságot.
Hippolytos emberei őrzik a lányt, így el tudja intézni a szökését. Távozása egy darabig nem is fog feltűnni senkinek, mert most mindenki a herceg bukásával van elfoglalva: zavart okozott ez az esemény.
Hippolytos azt is elmondja, hogy nagy pártfogói vannak: Argos tárt karokkal várja, de Spártából is üzentek. Ezeknek a híveinek fel akarja tárni az igazságot, el akarja nekik mondani Phaedra bűnét, nehogy a királyné arra használja fel kegyvesztettségét, hogy letaszítsa a trónról, amely jogos apai öröksége.
Hippolytos ugyanis attól tart, hogy Phaedra az ő és Aricia holttestén keresztül akarja megszerezni fiának a hatalmat.
A herceg azt is elmondja, hogy az egészet Aricia érdekében csinálja, csak azért van hozzá ereje, mert a lány sorsa forog kockán. Mégis Aricia habozni látszik. Talán fél a száműzött sorstól?
A lány azt feleli, nagyon is szívesen osztozik Hippolytos sorsában, legyen az bár a száműzetés, csak az a baj, hogy ők ketten nem férj és feleség, így aztán ha elmegy vele, akkor elveszti a jó hírét.
Azért nem ítélheti el senki, mert nem akart Theseus rabságában maradni, és megszökött a zsarnoktól, de az, hogy Hippolytosszal szökött meg, kikezdheti a jó hírét.
A herceg azt feleli, neki drágább Aricia jó híre, mint a lánynak magának. Nem is úgy tervezte, hogy házasságkötés nélkül szökjenek meg: Troizén kapujában, ősei sírhelyén van egy szentély, ahol titokban megesküdhetnek.
Csak Diana és Júnó istenek lesznek a tanúik, de Ariciának nem kell félnie, amiért emberi tanú nincsen, mert abban a szentélyben egyetlen halandó sem mer hamisan esküdni. Könyörtelen halál vár arra, aki ott hazudik, ezért az ott elhangzó eskünek tanúk nélkül is hinni lehet.
Ariciának nincs sok ideje válaszolni, mert észreveszi, hogy jön a király, így Hippolytosnak sietve távoznia kell, a lány azonban még marad, hogy ne keltsenek feltűnést.
Aricia csak annyit mond, hogy Hippolytos később küldjön valakit, aki hozzá vezeti majd. Ebből tudni lehet, hogy Aricia beleegyezik a tervbe.
Az olvasónaplónak még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 26. oldalra!
Hozzászólások
Jean Racine: Phaedra (olvasónapló) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>