Jean Racine: Phaedra (olvasónapló)
Harmadik felvonás
5. jelenet
Szereplők:
THESEUS, Aigeus fia, Athén királya
HIPPOLYTOS, Antiopé amazon királynő és Theseus fia
THERAMÉNES, Hippolytos nevelője
Helyszín: Troizén, a Peloponnésos egyik városa
Theseus ledöbben azon, hogy a felesége ilyen furcsán fogadja, és fiától, Hippolytostól tudakolja az okát.
A herceg azt feleli, hogy erre csak Phaedra tudna magyarázatot adni, ő nem (tehát nem árulja be mostohaanyját a királynál). Viszont előáll azzal a kérésével, hogy el szeretné hagyni Troizént. Fel van zaklatva, s nem szeretne többé Phaedra közelében lakni.
Az apja azonban ezt a kérést úgy értelmezi, hogy őt magát akarja elhagyni Hippolytos.
A herceg emlékezteti apját, hogy ő sosem kereste Phaedra társaságát: apja hozta ide a feleségét még távozása előtt. Sőt, Ariciát is ő hozatta ide Troizénba, és mindkettejüket, Phaedrát is, Ariciát is az ő, Hippolytos gondjaira bízta.
Most azonban, hogy Theseus visszatért, Hippolytos megbízatása lejárt, már nem kell egyik nőre sem vigyáznia. Így aztán nincs, ami továbbra is itt tartsa Troizénban.
Különben is, soha nem vett még részt igazi harcokban, mindig csak vadászgatott, így szeretné most már komoly ütközetekben kipróbálni magát. Emlékezteti apját, hogy ő, Theseus ennyi idős korában már nem egy zsarnokot, nem egy szörnyet legyőzött, két tenger partjait óvta meg a legkülönfélébb veszélyektől.
Hippolytos tehát most szeretne apja nyomdokaiba lépni és megmutatni bátorságát, rátermettségét.
Theseus azonban egész más tartalmat lát ebben a kérésben, mint ami nyíltan elhangzik, és nem is jár messze az igazságtól. Ő ezt úgy éli meg, hogy hosszú távollét után hazatér, alig várva, hogy családtagjait viszontlássa, erre mindenki fut előle, senki se omlik szerető karjaiba, mintha félnének tőle vagy utálnák, hogy hazatért. Egész családja szétszakadt.
Miért is kellett neki megszabadulnia börtönéből, ha ez várja, amikor hazatér?
Ezután elmeséli, mi volt az oka hosszas távollétének. Egy barátja, Pirithous megkívánta Epirus urának feleségét, és ő, bár kelletlenül, segített neki elcsábítani. A férj azonban rájuk tört, és még fegyver se volt náluk.
Theseus látta meghalni Pirithoust, aki a férj által embervéren nevelt szörnyek eledele lett. Theseus megsiratta barátját.
Theseust a férj láncra verve egy mély üregbe záratta, amely az alvilág tőszomszédságában volt. Fél évbe telt, mire fogva tartóját ki tudta játszani, ezután megölte és saját szörnyeinek vetette oda eledelként.
És most, hogy végre hazatérhetett szerető családja körébe, félelem és irtózás fogadja, ölelő karját mindenki ellöki. Ezt látva szinte visszavágyik az epirusi fogságba.
Most hát ki akarja deríteni, mi történt a távollétében, és miért fogadták ilyen hidegen.
Hippolytostól akarja megtudni, hogy miféle sérelem az, amiről Phaedra beszélt, aki szerint őt sérelem érte. Árulás történt talán? Ki árulta el? És ha nincs még megbosszulva, akkor miért nincs? Talán Görögország, melyet ő annyiszor megvédett, menedéket nyújtott a bűnösnek, vagy az ellenség oldalára állt?
Végül elege lesz a kétségekből, s Phaedrához indul, hogy felesége tisztázza, miért volt olyan zavart, mi a bűn és ki a bűnös.
Az olvasónaplónak még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 18. oldalra!
Hozzászólások
Jean Racine: Phaedra (olvasónapló) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>