Madách Imre: Az ember tragédiája (elemzés színenként)
5. szín: Athén
Az 5. szín helyszíne az ókori Athén. Ádám Miltiádész, a hadvezér bőrében, Éva a feleségeként jelenik meg. Lucifer előbb mint harcos, aztán mint hóhér.
Az athéni szín cselekménye röviden
Éva fiával a templomba megy imádkozni, férje távol van a csatában, és ő félti. Nem attól, hogy vereséget szenved, hanem hogy a nagyravágyás elvakítja.
A téren a nép gyülekezik, két demagóg (a demagógok szónokok, pártszócsövek) küzd a szószékért: az első Miltiádész ellen beszél, azt mondja róla, hazaáruló lett (azért vesztegel Phárosznál, mert az ellenséges perzsa király lefizette). A második demagóg az első ellenében beszélne, de őt nem akarják meghallgatni, a nép rángatja, lökdösi.
Míg Éva és fia az oltárnál áldoz, a nép halált kiált a hazaáruló fejére. Bent meghallják a zajt, kimennek megnézni, mi az.
A második demagóg Évához lép, és elmondja, hogy a férjéről van szó. Az éhező nép ítélkezik a nagyok felett, és ha a fényes a sárba hullt, kárörömmel gúnyolja. Még két olyan ember is van a nép közt, akik Miltiádésznek hálával tartoznak, mert kimentette őket a rabszolgaságból, mégis követik a néphangulatot. Nem akarják kockára tenni javaikat, birtokaikat.
Lucifer szalad be rémült arccal, mint harcos. Az ellenség a kapuknál áll, de hol a dicső hadvezér, kérdi a nép. Épp ő az ellenség, feleli Lucifer: megtudta, mit forralnak ellene, és most bosszúra szomjazik. Erre maga az első demagóg mondja, hogy menjenek a kapukhoz és hódoljanak Miltiádész előtt. A nép a hírre fut, amerre lát.
Évát el akarják fogni, ha a férje bántja a várost, akkor haljon meg a gyermekével együtt. Éva szívesen meghalna a férjéért, de a fiáért aggódik, őt ne érje el a hon átka. Üldözőik elől a csarnokba menekülnek, mire a nép megtorpan: ott nem eshet bántódásuk. Lucifer kacag és a kezét dörzsöli. Szép tréfa volt. Elvegyül a nép közt.
Ádám megérkezik fegyveres csapat élén, sebesülten. A nép könyörög neki, és ő nem érti, miért esdekel a nép. Felesége és gyermeke nem jöttek elé, aggódik, hogy nem érte-e őket valami baj.
Éva beismeri, hogy nem tud örülni a férjének igazán (Ádám a fiára még jó nevet sem hagy). Erre Ádám elmondja, hogy megsebesült, és mivel tisztének már nem tud megfelelni, ide jött, hogy beszámoljon a felséges népnek, és kezébe tegye le a hatalmát. Mivel kimagyarázta magát, Éva boldogan a nyakába borul, hiszen mégis nemes, nagy ember a férje!
Közben az első demagóg megint szajkózni kezdi, hogy Miltiádész áruló. A sebesülése csak álca, nem akar az ellen harcolni, aki lefizette. A nép halált ordít rá.
Ádám nem érti, mi ez a zaj odakint, Éva pedig elmondja neki, hogy őt vádolják árulással. A nép a templom felé tolong, el akarják őt fogni. A nép, mivel érzi, hogy Ádám az urának született, inkább megöli, csak ne kelljen a lábához esnie.
Éva arra kéri Ádámot, ne mozduljon a szentélyből, ott nem érheti baj. A nőnek joga, hogy urát védje, még ha bűnös is, hát még, ha ártatlan. De Ádám elküldi a feleségét és a fiát, hogy őket ne érje baj. Csak ő maga haljon meg egyedül.
Nem átkozza a gyáva népet, egyedül csak ő volt bolond, hogy azt hitte, ilyen népnek kell a szabadság és harcolt érte. Kivezetteti magát a szentélyből.
A második demagóg biztatja, hogy védekezzen, hiszen a nép az előbb még a porban csúszott előtte. De Ádám nem védekezik, sebe gyötörné, ha beszélne, és a nép úgysem bocsátja meg saját szégyenét.
Nagyon kijózanodott, csalódott a népben. Bár nemesebb ura volt a bódult tömegnek, mint az neki, mind a kettő kárhozat. Arra kéri Lucifert, vezesse új útra.
Már nem becsüli az erényt, nem látja az értékét. Vérpadra jut büntetésül, de nem azért, mert valami aljasságot tett volna, hanem mert egy nagy eszme lelkesítette. Lucifer ott áll hóhérként egy bárddal, ő végzi ki Ádámot, Éva pedig megátkozza a népet.
A demokrácia eszméjének torz megvalósulása
Láthatjuk, hogy a demokrácia működik ebben a színben. Az athéni szín a hazaárulásra, a nép közötti vitákra, a visszásságokra mutat rá. Elvileg jogegyenlőség van, de ha egy nagy személyiség hazaszeretetével, békeszeretettel kiemelkedik, az irritálja a tömeget, irigységre sarkallja, indulatok támadnak ellene és elveszejtik.
Csalódás a népben: a tömeg mint befolyásolható massza
Egyiptomban túl magasan, túlságosan fönt volt Ádám a tömeghez képest, ott nem látta meg fáraóként a rabszolgák szenvedését. Itt a demagógok befolyásolják az embereket, izgatnak, vezetni akarnak, gyanút ébresztenek. A tömeg pedig egy befolyásolható masszává válik, ha nem áll felette egy erős hatalom.
A saját oldalukra próbálják állítani a szónokok a tömeget. A szavazatokat adják-veszik (tudjuk, Petőfit is így lincselték meg). A demokrácia mélyen torz: a szegény ember egyetlen vagyona a szavazati joga, és a nagy, gazdag pártok azt megveszik.
Az egyeduralom sem működött, de a demokráciában is torz minden, ennek is megvannak a veszélyei, nemcsak a többi berendezkedési formának.
Ádám kiábrándul, csalódik a népben: egész életét a szabadságért és a hazáért áldozta – és nem volt érdemes.
Ádám, Lucifer és Éva viselkedése az athéni színben
Figyeljük meg, hogy Ádám milyen naiv, jóindulatú! Itt is és a további színekben is az történik, hogy ami az egyik színben hiányzik számára, az a következőben megvalósul, de mindig van valami más probléma, ami miatt csalódnia kell. Minden szín végén fellelkesül egy új eszme iránt, amiben a következő színben csalódik.
Athénban megvalósul, amit az egyiptomi színben kívánt, de szembesülnie kell azzal, hogy milyen a tömeg, hogy nem érdemes áldozatot vállalni érte.
Lucifernek néha vannak mondásai, amelyek rávilágítanak a helyzetekre, és nem mindig egyértelműen a gonosz szerepét játssza. Figyelmezteti Ádámot, hogy vigyázz, te jobbnak hiszed a népet, mint amilyen! Naiv vagy, jobb ura voltál, mint ő neked.
A szín tanulsága, hogy a tömeg sokszor féke a haladásnak, vannak nagy egyéniségek, akik előreviszik a történelmet, de kérdés, hogy meddig érdemes ezeknek elmenniük.
Éva nemes, a férjéért aggódó, áldozatra kész nőtípus itt: Lucia a férje mellett minden körülmények közt kiáll, és egy eszme mellett is kiáll. „Ha sárba hull a fényes, kárörömmel szemléli a pór.”
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 4. oldalra!
Egyszerűen zseniális ez az elemzés! Köszönöm, hogy elolvashattam ezt a művet (magát az elemzést).
tenyleg zsenialis koszonjuk az oldal szerkesztoinek!!!!
Nagyon szupi,elvette első órámat sajnos tobbet ne irjanak legyenek szivesek koszi puszi.Theodora hazudik egesz vegig nem is ertem mirol beszel
Ez tenyleg egy nagyon jo elemzes. Elvezetes volt olvasni.