Katona József: Bánk bán (elemzés)
Gertrudis karaktere
Valós történelmi személy, VI. Berthold merániai herceg lánya, akinek Endre magyar herceggel kötött házassága társadalmi szempontból emelkedésnek számított. Nagy családba született, 3 lánytestvére és 4 fiútestvére volt, akikről igyekezett gondoskodni.
Erős befolyással rendelkezett a gyengekezű magyar uralkodóra, akitől 5 gyermeke született: Béla, Kálmán, Endre, Erzsébet és Mária.
Gertrudis a tragédia negatív főszereplője. A király távollétében átveszi a férje szerepét, mert ilyen a lelki alkata: agilis, rátarti, keménykezű, uralkodni vágyó, hataloméhes. Az alattvalójának tekinti Bánk bánt, pedig a legmagasabb méltóság a nádoré a király után.
A királyné csupa erély, elszántság és aktivitás: szinte mindenkit ő mozgat a darabban. Az ő politikája miatt lesznek Peturék lázadók, ő biztatja a tervét már-már feladó Ottót, hogy tartson ki és csábítsa el Melindát, ő hívja magához Bánkot, hogy számon kérje rajta viselkedését (holott inkább őneki kéne számot adnia tetteiről).
Gertrudis a hatalom mániákusa, gátlástalan, a dinasztiaérdeket mindenáron érvényesíteni akarja. A magyarok ellensége, aki visszaél helyzetével és hatalmával. Saját személyes tulajdonának tekinti az egész országot, csak merániai híveit kegyeli: birtokot, tisztséget, hivatalt csak nekik adományoz, a magyarokat pedig háttérbe szorítja. Visszataszító gőgje, megvetése jogosan váltja ki az ellene szervezkedő békétlenek haragját.
Gertrudis erős akaratú, céltudatos, uralkodásra termett asszony, de nem ezek a tulajdonságai teszik Bánk ellenfelévé, hanem hatalmi helyzete: minden szükséges politikai eszköz a rendelkezésére áll, hogy akaratát keresztülvigye.
Főbb szerepei: 1. királyné, 2. meráni, 3. nő, asszony, rokon.
Bár a királyné nem közjogi méltóság, a szerep mégis megköveteli az önfegyelmet, az önmérsékletet, az önkorlátozást. Gertrudis ezért nem támogatja nyíltan Ottó tervét, hanem látszólag elutasítja.
Katona József többször is királynőként nevezi meg őt, holott csak királyné volt (nem uralkodó, hanem csak a király felesége). Ha ez nem véletlen elírás, akkor a királynő minősítéssel az író Gertrudis szerepzavarát, hatalomvágyát akarja hangsúlyozni. Többet akar, mint ami szerepe szerint járna neki.
Mivel egy nemzeti tragédia értékrendjében a haza a legfontosabb érték, a merániak tetteit is ez motiválja. Gertrudis merániként érthető módon nem a magyarokhoz, hanem a saját hazájabeliekhez húz, az ő érdekeiket képviseli. Bánkot is azért akarja leszúrni, mert Bánk megátkozza Ottó szülőhelyét, márpedig Ottó meráni. Gertrudist a merániakra tett sértő megjegyzés bőszíti fel, ezért ragad tőrt.
Asszonyi és testvéri mivolta Ottó mellé állítja, aki az öccse.
Izidóra karaktere
Izidóra egy türingiai lány, aki Gertrudisszal érkezett a magyar udvarba (a valóságban nem létezett). Valójában „cseregyerek”: Gertrudis lánya (Árpád-házi Szent Erzsébet, Gertrudis és II. Endre lánya) helyett van itt.
Izidóra csinos, de butácska lány. Ostobaságát jól jelzi, hogy nem tudott magának jobb, vonzóbb ideált találni a közveszélyes Ottónál, aki után reménytelenül epekedik. Tehát Melinda vetélytársa, de nem képes kiűzni Melindát Ottó fejéből. Részben azért, mert túlságosan nyíltan rajong Ottóért. aki rá se hederít.
Izidóra önérzetes, származására büszke lány (Bánk előtt feudális kiváltságaival hivalkodik: „Nagyúr! királynénak barátja a nevem”). Mivel tanúja Ottó és Melinda együttlétének azon a bizonyos éjszakán (2-3. szakasz), kulcsfigura lehetne, de Bánknak nem beszél a porokról.
Érzelmeiben felettébb szentimentális: ez akkor derül ki, amikor a negyedik szakaszban hazakéredzkedik a királynétól. Szavaiban felismerhetjük a szentimentalizmus elemeit: halálvágy, irracionális álmodozás, reménytelen epekedés, magány felmagasztalása. Izidórának a természet sokkal több szívet adott, mint észt.
Gertrudis halálakor engesztelhetetlenül bosszúszomjas, a bölcs Endre király azonban háttérbe szorítja.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 14. oldalra!
Hozzászólások
Katona József: Bánk bán (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>