Katona József: Bánk bán (elemzés+cselekmény)
A bonyodalom kibontakozása (2-3. szakasz)
Bánk elmegy Petur házába, ahol a királyné bálja után még aznap éjjel gyűlést tartanak a békétlenek. Az, hogy ide jön először, arra utal, hogy választott a haza és Melinda között: a haza a fontosabb, az összeesküvés ügye a sürgetőbb, ezért úgy döntött, először azzal foglalkozik.
Miért a haza a fontosabb? A védtelen, gyanútlan, munkában elfáradt szegény nép mind őbenne bízik, mert nádorként ő a távol levő király helyettese. Az ő kötelessége megóvni az országot a zendüléstől és megőrizni a békét, s ez a felelőssége az elsődleges.
Miért tartotta nagyobbnak a hazát fenyegető veszélyt? Döntésében közrejátszhatott az, hogy hallotta, amint Melinda visszautasítja Ottót, így talán kicsit megnyugodott és úgy érezte, ez az ügy kevésbé sürgető, míg a másik nem tűr halasztást. (Valóban nem, hiszen Petur már másnap éjjelre merényletet tervezett a királyné ellen, és ha Bánk nem megy oda, valószínűleg fellázadnak a békétlenek.)
Azonkívül mivel az összeesküvők jelszava „Melinda”, Bánk azt reméli, megtud tőlük valamit a feleségével kapcsolatban. Azaz ha Peturékhoz megy először, azzal mindkét ügyet előrébb viszi. Petur gyakorlatilag Melinda nevével csábítja Bánkot maguk közé, Bánk Melinda érdekében megy el hozzá.
Az összeesküvők gyűlésén próbálja is szóba hozni Melindát, mert szeretné tisztán látni ezt az egész ügyet, de valahogy soha nem tudja Melindára terelni a szót.
Mivel Bánk nem ért egyet a békétlenek radikális nézeteivel, leszereli az összeesküvést. Habár átérzi a magyar főnemesség sérelmeit, az ország békéjét, biztonságát fontosabbnak tartja. Azzal, hogy a trónt (Gertrudis hatalmát) védi, a hazát védi meg a belháborútól.
Tudja ugyanis, hogy a pártütés polgárháborút eredményezne, amelyben ártatlanok is meghalnának. A nép érdeke a béke és a nyugalom, Bánk tehát itt, a nemesek között a szegények képviselője, az ártatlanok érdekeit védi.
Józan érveivel sikerül meggyőznie a békétleneket és végül magát Peturt is térdre kényszeríti. Ezzel a hazát megmentette, viszont épp ezzel egyidőben veszíti el családi boldogságát: Ottó a „hevítő” por segítségével tőrbe csalja Melindát.
Bíberách hozza a hírt, hogy Ottó és Melinda éppen most hálnak együtt. Bánk első reakciója az, hogy meg akarja ölni Ottót, aztán rohan a palotába, hátha még nem késő, hátha még meg lehet akadályozni a tragédiát. Ezzel ér véget a 2. szakasz.
A 3. szakasz első jelenetéből már világossá válik, hogy Bánk későn érkezett: Ottó már megbecstelenítette Melindát. Melinda térden csúszva könyörög férjének, hogy higgyen neki: akarata ellenére történt meg a dolog Ottóval. De mivel nem tud a porokról, Melinda nem tud kielégítő magyarázattal szolgálni, hogy miért tette meg mégis, ha egyszer nem akarta.
Mivel Bánk sem tud a porokról, nem hisz Melindának. Nagyon fontos, hogy az 1. szakaszban Bánk csak az Ottó-Melinda, valamint az Ottó-Gertrudis beszélgetést hallgatja ki. Azt nem hallja, amikor Bíberách és Ottó beszélget, a lovag ugyanis tudja, hogy Bánk hazatért, és azt is, hogy a kis ajtó mögött rejtőzhet, ezért a terem ellenkező oldalára vezeti Ottót, és még ott is suttogva beszélnek.
Bánk nem tudja, hogy Bíberách porokat ad Ottónak, ha tudna a porokról, minden további tette értelmetlen és indokolatlan lenne.
Igaz, hogy Izidórát Bánk kifaggatja, márpedig Izidóra (mint később a királynénak mondja), mindent bevall Bánknak, amit tud. Bíberách elmondta neki, hogy Ottó „italt adott” Gertrudisnak és Melindának, de Gertrudis itala csak altató volt. Ezután Melindához küldte, hogy nézze meg, minden rendben van-e vele.
Izidóra épp akkor érkezett Melinda ajtajához, amikor Ottó zilált öltözékben kirohant a megbecstelenített Melindától. Utána megjelent Bánk, és előbb kifaggatta Izidórát, majd bezárta egy oldalszobába.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 6. oldalra!
Hozzászólások
Katona József: Bánk bán (elemzés+cselekmény) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>