Kármán József munkássága (pályakép)
A nemzet csinosodása c. cikk (Uránia, 3. kötet) a XVIII. századi magyarság szellemi életről fest ijesztő képet. Kármán a tudományos élet és a nemzeti műveltség hiányának okait kutatja, kárhoztatja a költőket és írókat, amiért hízelegnek a közönségüknek ahelyett, hogy feltárnák annak hibáit és hibáztatja a nevelést, amely csak tudatlanságot hoz létre.
Emellett sürgeti a tudományok magyar nyelven való művelését és a sok meddő nyelvészeti vita és külföldi művek fordítása helyett a nemzeti nyelvvel és szellemmel megegyező eredeti művek alkotását.
A módi c. szatirikus rajz nagy felháborodással fest meg egy előkelő házat, melynek életét a ház úrnője teljesen tönkretette. Az asszony kivetkőzött minden nemesebb érzésből és egyedül az öltözködésnek, a divatnak és a léhaságnak él, egyedül a társasági élet fontos, a férj csak a pénz előteremtésére jó, gyermekeivel nem törődik.
E szatírának és a boldogtalan szerelmet tematizáló Fanni hagyományainak is mintegy ellentéte az Új házas levelei, amely három levelet tartalmaz. Ezekben egy ifjú férj dicséri feleségét és a házasélet idillikus boldogságát.
Hozzászólások
Kármán József munkássága (pályakép) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>