Kármán József: Fanni hagyományai (elemzés)
Címértelmezés, főbb motívumok és művészi értékek
A cím témajelölő. A „hagyomány” szó itt hagyatékot jelent: Fanni szerelmesére hagyja naplóját és leveleit, s ezekből a naplókból és levelekből áll össze maga a kisregény.
A Fanni hagyományai a szentimentalizmus kívánalmainak megfelelően egyszerű cselekménybonyolítású regény, amely kevés tényleges történést, ún. epikai elemet tartalmaz. A hangsúly a belső tartalmakon, a lelki történéseken van.
Az események kronologikus rendben haladnak, laza ok-okozati kapcsolat van köztük, és egy évet ölelnek föl (tavasztól tavaszig tart a történet).
A mű központi elemeit az érzelmek, az elvágyódás, a szerelem alkotják. Végig az emberi érzések, a lélek rezdülései a fő motívumok. Ettől szentimentális a regény, de nem a mai értelemben véve (nem csöpögős vagy érzelgős), hanem a kor igényeinek megfelelően viseli magán a szentimentalizmus stílusjegyeit.
Sok a lírai elem, pl. Kármán gyakran él természeti párhuzammal hősnője lelkiállapotának ábrázolása során, aki azért szenved, mert elszakították szerelmesétől. A természeti képek tehát segítik Fanni érzelmeinek visszaadását.
A kisregény művészi értékei:
- igényes szövegalkotás (nyelvezete igényes, bár nyelvújítás előtti)
- a lélekrajz mélysége
- a kompozíció átgondoltsága (arányos szerkezet)
- a kor átlagirodalmából messze kiemelkedik természetes, választékos, könnyed stílusával is. Ez a stílus kellemesen hangzó, rövid mondatokra épül, és van benne valami könnyed báj és finomság.
- nagy erénye a műnek a tömörség is: az író sokszor néhány vonással, jelzővel képes megteremteni egy-egy epizód atmoszféráját, s így élővé varázsolja Fanni környezetét.
A Fanni hagyományai szerkezete
A regény szerkezete arányos, átgondolt. Tudatos komponálásról árulkodik. Négyféle szöveg alkotja: három fiktív bevezetés és maga a fő rész.
- a bevezető rész: az első személyű megszólalást három kitalált (fiktív) elbeszélői szólam vezeti be
- egy szerkesztői előszó (Egy szó az olvasóhoz) amely arról tudósít, hogyan került Fanni hagyatéka az Uránia szerkesztőihez,
- egy, a Fanni életsorsát külső nézőpontból összegző bevezetés (Fanni), amely Fanni szerelmének, T-ai Józsinak a szólama. Az olvasó megismeri belőle a hősnő élettörténetét, így a naplókból és levelekből kibontakozó cselekmény elveszti a jelentőségét, hiszen már előre ismerjük az ott leírt eseményeket. Nem is a cselekményen van a hangsúly, hanem Fanni belső világán, személyiségén, érzésein.
- egy, a hagyatékra reflektáló, személyes hangú szöveg (Fanni hagyományai), szintén T-ai Józsi szólama.
- Napi jegyzések és levelek (I-LXIII): ez a fő rész, ami Fanni naplójegyzeteit és leveleit tartalmazza, a neki írt leveleket, válaszokat azonban nem.
A három elbeszélői szólam közül Fannié a meghatározó. A szerkesztő és T-ai Józsi szerepe elbeszélőként igencsak korlátozott.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 4. oldalra!
Hozzászólások
Kármán József: Fanni hagyományai (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>