Henrik Ibsen: Babaszoba / Babaház / Nóra (olvasónapló)
Rank és Helmer elmennek. Lindéné is elmegy, hogy szállást keressen. Nóra egy ideig a gyerekeivel játszik, de megzavarja Krogstad, aki közben visszajött.
A férfi nem Helmerrel akar beszélni, hanem vele, Nórával. Nóra a dajkára bízza a gyerekeket, Krogstad elmondja, hogy felismerte Lindénét, és megkérdezi, állása lesz-e a Részvénybankban.
Neki, Krogstadnak is állása van ott, de Helmer, akinek az alárendeltje lett, ki akarja rúgni. Arra kéri Nórát, hogy vesse latba a befolyását a férjénél, mert nem akarja elveszíteni az állását.
Nóra közli, hogy ekkora befolyása nincs a férjére. És hogy már nem fél Krogstadtól, mert hamarosan az utolsó részletét is visszafizeti annak a kölcsönnek, amit tőle kapott, és azzal letudja az egészet.
Krogstad elmondja, hogy sok éve valami meggondolatlanságot csinált, Helmer ezért akarja most kirúgni. Olyan dolgot tett, amiért bíróság elé kellett volna állnia. Erre ugyan nem került sor, de sehol nem kapott munkát. Ezért fogott bele mindenféle kétes vállalkozásokba (pl. pénzt kölcsönzött Nórának).
Csakhogy nőnek a fiai, ezért vissza kell szereznie a polgári megbecsültséget, hogy az ő jövőjüket ne árnyékolja be, amit tett. Ehhez a bankban betöltött állása lett volna az első lépcsőfok. Nóra férje azonban ki akarja rúgni…
Nóra közli, hogy nem tud segíteni. Krogstad szerint tudna, csak nem akar. De nem baj, mert van a kezében valami, amivel kényszeríteni tudja.
Először megfenyegeti, hogy elmondja a férjének, hogy kölcsönkért tőle. Nóra elismeri, hogy ez nagyon kellemetlen lenne, de végül Krogstad fog pórul járni. Torvald majd visszafizeti a teljes összeget, amivel ő még tartozik, és azzal az ügy le lesz zárva, Krogstadtól pedig megszabadulnak.
Krogstad erre elmagyarázza, hogy az ügy ennél egy kicsit bonyolultabb. Amikor kölcsönadta Nórának az 1200 tallért, akkor aláíratott vele egy adóslevelet. Az adóslevél alján az szerepelt, hogy Nóra édesapja kezességet vállal az adósságért. A dátum helyét Krogstad üresen hagyta, mert Nóra apjának kellett odaírnia az aláírás dátumát.
Nóra akkor azt mondta Krogstadnak, hogy postán elküldte az édesapjának az adóslevelet és ő aláírta, de ez nem lehet igaz. Ugyanis Nóra apja szeptember 29-én meghalt, az adóslevelet viszont október 2-án írták alá. Hogy tudta Nóra apja három nappal a halála után aláírni az adóslevelet?
De ezt még ki lehet magyarázni. Nyilván elfelejtette odaírni a dátumot, ezért valaki más írta oda pár nappal később. Csakhogy Nóra apjának aláírása sem valódi. Krogstad megkérdezi, valóban Nóra apja írta-e alá az adóslevelet.
Nóra beismeri, hogy nem küldte el az apjának, ő maga írta alá az apja nevében. Nem gondolta, hogy ez számít, hiszen úgyis rendesen törlesztette az adósságot, és Krogstad hamarosan megkapja tőle a még hátralevő részletet.
Krogstad megkérdezi, miért nem küldte el Nóra az apjának az adóslevelet. Nóra elmagyarázza, hogy édesapja akkor már nagybeteg volt. Ha aláírást kér tőle, akkor el kellett volna mondania, hogy mire kell a pénz. Márpedig a beteg édesapját nem volt szabad azzal a hírrel felzaklatni, hogy Torvald élete is veszélyben van.
Krogstad szerint akkor le kellett volna mondania a külföldi utazásról. Nóra ellenveti, hogy abban az esetben a férje meghalt volna. Az utazás mentette meg az életét, ezért nem mondhatott le az útról.
Krogstad megkérdezi, miért nem gondolt arra, hogy ezzel becsapja őt, a hitelezőjét. Nóra közli, hogy cseppet sem érdekelte őt Krogstad, amikor a férje akkora veszélyben volt.
Krogstad megjegyzi, hogy láthatólag Nórának fogalma sincs, milyen bűntényt követett el. Ő, Krogstad egy hasonló bűntény miatt vesztette el az egész egzisztenciáját. Ha most a törvény elé viszi ezt az ügyet, akkor Nórát el fogják ítélni.
Nóra nem akarja elhinni, hogy ez lehetséges. Hiszen ő csak meg akarta kímélni a halálosan beteg édesapját az aggodalomtól, és meg akarta menteni a férje életét. Krogstad közli, hogy a törvény szemében nem számít, miért tette, nem vizsgálják az indítékokat.
Végül Krogstad közli Nórával, hogy ha Helmer elbocsátja őt az állásából és emiatt buknia kell, akkor ő, Nóra is vele bukik.
Nóra alig akarja elhinni, hogy valóban elítélhetik valamiért, amit szeretetből tett, de a lelki nyugalma most már oda, a gyerekeivel se tudja folytatni a játékot.
A szobalány behozza a karácsonyfát, Nóra díszíteni kezdi. Megjön a férje, aki látta, hogy Krogstad kimegy a kapun. Megkérdezi, volt-e itt valaki és Nóra le akarja tagadni, hogy Krogstad itt volt. Torvald megrója ezért.
Torvaldnak azonban egész más elképzelése van arról, hogy mi történt. Kitalálja, hogy Krogstad azért járt itt, hogy megkérje Nórát, hogy járjon közbe az érdekében. Azonban Torvald azt hiszi, arra is Krogstad kérte meg Nórát, hogy hallgassa el, hogy itt járt.
Ezután Torváld leszidja a feleségét, amiért szóba áll egy ilyen emberrel. Nóra megkérdezi, milyen bűnt követett el Krogstad. Torvald elmondja, hogy aláírást hamisított.
Nóra félénken felveti, hogy talán azért tette, mert bajba került. Torvald elmondja, hogy ő nem is ezért ítéli el Krogstadot. Ha Krogstad beismerte volna a bűnét és letölti a büntetését, aztán pedig talpra áll erkölcsileg, akkor Torvald nem akarná kirúgni. Azért akar megszabadulni tőle, mert Krogstad kibúvókat keresett, ügyeskedett, hogy megússza a büntetést, és ez erkölcsileg lezüllesztette.
Torvald hatásosan jellemzi Nórának egy bűntudattól gyötört ember életét, hogy milyen képmutatónak kell lennie, mennyit kell hazudnia, még a saját családjának is. Krogstad nyilván alakoskodott a felesége és a gyerekei előtt, és a gyerekekkel szemben, akiknek a hazugság légkörében kell emiatt felnőniük, ez halálos vétek.
„Mert a hazugságnak ebben a ködfelhőjében kórokozók nyüzsögnek, melyek megfertőzhetik és beteggé tehetik egy egész család életét. Egy ilyen házban a gyerekek minden lélegzetvételükkel valami rossznak a csíráját szívják magukba.”
Helmer szerint Krogstad hazugsággal és képmutatással fertőzi a gyerekeit már évek óta, ezért erkölcsileg menthetetlen. Ilyen emberrel ő nem tud együtt dolgozni, mert zsigerileg undorodik tőle. Ezért megígérteti Nórával, hogy nem pártfogolja Krogstadot.
Torvald ezután a dolgozószobájába megy. Magára maradva Nóra elsápad a rémülettől. A gondolat, hogy a hazugsága megfertőzi a gyerekeit, megmérgezi az otthonát, teljesen feldúlja.
Az olvasónaplónak még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 3. oldalra!
Hozzászólások
Henrik Ibsen: Babaszoba / Babaház / Nóra (olvasónapló) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>