Franz Kafka: Az átváltozás (elemzés)
A legfontosabb szereplők és jellemük, változásaik
Gregor Samsa: a központi figura. Míg ember volt, mindenki rajta élősködött: az egyetlen kenyérkereső volt a családban, aki egymaga tartotta el kényelmes, rátarti szüleit és húgát. Karakterét később részletesebben is fogjuk elemezni.
Gregor apja, anyja, húga: mind embertelenül viselkednek Gregorral szemben. Nemcsak akkor, amikor bogárrá változik, hanem már előtte is kegyetlenek és önzők voltak, parazita módjára kihasználták őt. Eleinte ugyan hálásak voltak, amiért Gregor eltartja őket, de aztán lassan hozzászoktak, sőt, a végén már el is várták. Ekkor kezdett elidegenedni tőlük Gregor, főleg a szüleitől.
Átváltozása után Gregor nem tud többé dolgozni, így a Samsa család megélhetés nélkül marad. Kénytelenek ők maguk eltartani saját magukat, így mindhárman munkát vállalnak. Az apa bankszolga lesz, Gregor húga elárusítónő, az anya fehérneműket varr megbízásra. Végül az egyik szobát is kiadják három albérlőnek. Így Gregor átalakulása az egész család életébe változást hoz.
A Samsa család egyfajta érzelmi átalakuláson is keresztülmegy. A történet elején gyönge, reményvesztett emberek: Gregor átváltozása nehéz helyzetbe hozza őket, szégyenkeznek, titkolják Gregort, örökös feszültségben élnek. Gregor halála után viszont megkönnyebbülnek, felélénkülnek, új remények ébrednek bennük.
Gregor apja: Samsa urat a novella nagy részében Gregor nézőpontjából látjuk. Átváltozása előtt Gregor leginkább sajnálta az apját, de nem biztos, hogy tisztelte is.
A hagyományos családmodellben ugyanis az apa a család feje és a családfenntartó. Samsáék esetében ez nem így van: az apa csak családfő, a családfenntartó viszont Gregor.
Samsa úr, akinek üzlete öt éve csődbe ment, és a család emiatt úszik az adósságban, nemcsak anyagilag ment tönkre, hanem fizikailag, mentálisan is leépült. Semmit se csinál, csak otthon tengődik, így kedélyállapota, egészsége leromlott és önbecsülése is gyenge lábakon áll.
Mindez megváltozik akkor, amikor Gregor féreggé alakul, és az apának munkát kell vállalnia. Ekkor Samsa úr lesz újra a kenyérkereső, s ennek folytán egészsége megjavul, önbecsülése helyreáll, egyre határozottabban érvényesíti az akaratát. Ekkor Gregor tisztelni kezdi.
Sokatmondó Samsa úr munkához való viszonya is: személyisége szinte eggyé forr munkahelyi szerepkörével. Ezt jelzi, hogy otthon sem veszi le a bankszolgai egyenruháját. Valószínűleg azért szereti az egyenruhát, mert komolyságot és méltóságot kölcsönöz neki.
Aztán ahogy az idő telik, az apa megint kezd leromlani, talán a munkahelyi fáradalmak és a Gregor miatti feszültség az oka, de esténként elalszik az egyenruhájában a székben ülve. Ekkor Gregor ismét sajnálni kezdi.
Grete: Gregor húga, az egyetlen, aki próbál tenni valamit Gregorért, legalábbis eleinte.
Kezdetben húga érintkezik Gregorral a legtöbbet, de kapcsolatuk hamar megváltozik. Bár Grete magára vállalja a terhet, hogy gondoskodjon Gregorról, a látványát ő sem bírja elviselni. Az undor idővel erősebb lesz a lelkében, mint a részvét és a szánalom. Továbbra is gondoskodik Gregorról, de már nem szeretetből, hanem kötelességtudatból.
Érdekes, de lassan kezd úgy tekinteni Gregor gondozására, mint ami az ő feladata és egyben kiváltsága a családban: önmeghatározása részévé válik. Ezért féltékenyen őrködik azon a jogán, hogy csak ő takaríthat Gregor szobájában, az anyja nem. Ez arra utal, hogy Grete nem Gregor kedvéért vállalta magára ezt a feladatot, hanem saját lelki szükségletét akarta kielégíteni, saját fontosságát növelni.
Talán erre érez rá Gregor, aki lassanként kezdi betolakodónak tekinteni a húgát, és utálni azt, amikor bejön hozzá. A 2. rész végére Grete és Gregor között megszűnik minden szeretet vagy ragaszkodás. Grete számára Gregor csak egy feladat és egy szégyellnivaló kellemetlenség, Gregor pedig húgától ugyanúgy elidegenedik, ahogy mindenki mástól.
Az albérlők távozásakor jön el az a pont, hogy Grete többé már nem tudja elviselni Gregor jelenlétét a lakásban. Már nem gondol rá úgy, mint a bátyjára, hanem csak mint egy szörnyetegre. Már egyáltalán nem sajnálja Gregort, és követeli, hogy szabaduljanak meg tőle.
Említettük, hogy nemcsak Gregor, hanem több szereplő is átváltozik a műben. Gregor átváltozása után Grete átváltozása a leghangsúlyosabb, aki gyerekből felnőtt lesz.
A mű elején még csak egy érzékeny fiatal lány, aki sírva fakad az ajtó túloldalán Gregor átváltozásának reggelén, mert a bátyja nem nyitja ki az ajtót. Ám később ahogy dolgozni kezd és felnőtt kötelezettségeket vállal magára, mint például a Gregorról való gondoskodást, önálló és magabiztos felnőtt nővé érik.
Cégvezető: igazi zsarnok, akit csak egyetlen dolog érdekel: az, hogy Gregor dolgozzon, és hasznot hozzon a cégnek.
Az elemzésnek még nincs vége, a folytatáshoz kattints a 6. oldalra!
Hozzászólások
Franz Kafka: Az átváltozás (elemzés) — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>