A felvilágosodás kora és eszméi
Azt gondolom, érdemes itt az oldalon beszélnünk egy kicsit a felvilágosodás eszméiről, hiszen a költészetre (s a mi költőinkre is) nagy hatást gyakoroltak, főleg ha a francia szellemi áramlatokat nézzük.

Az Emberi és polgári jogok nyilatkozata, a tízparancsolat formájában, sugárzó illusztrációval
Az írás vázlata:
● Bevezetés (a felvilágosodás eszmerendszere)
● Kritikai gondolkodás (társadalom, vallás, civilizáció kritikája)
● A deizmus és az ateizmus (Voltaire, Rousseau, Lessing, Holbach, Helvetius, Diderot)
● Tudományos fejlődés (Newton)
● Az empirizmus (Bacon, Locke)
● A racionalizmus (Descartes)
● Az enciklopédista mozgalom (Diderot, D’Alembert)
● „Szabadság, egyenlőség, testvériség”: a felvilágosodás politikai vonulata
● A felvilágosodás filozófiai programja: társadalmi szerződés és államberendezkedés
● Az angol felvilágosodás (Hobbes, Locke, Hume)
● A francia felvilágosodás (Montesquieu, Rousseau, Voltaire, Condorcet)
● A német felvilágosodás (Leibniz, Kant)
● A felvilágosodás jelentősége
● A felvilágosodás kritikája
A felvilágosodás eszmerendszere, a 18. századra jellemző új világszemlélet a polgári társadalom kialakulását segítette elő.
Immanuel Kant (1724-1804) német filozófus szerint a felvilágosodás döntötte meg a századok óta uralkodó tekintélyelvűséget: az ember kiszabadult abból a gyámoltalan helyzetből, hogy csak valaki más irányítása alatt tudjon gondolkodni. Nem véletlenül lett a felvilágosodás jelmondata ez a horatiusi idézet: „Sapere aude!” (vagyis: „Merj gondolkodni!”).
A felvilágosodás szellemi gyökerei a reneszánsz korba nyúlnak vissza, amelyet emberközpontúság jellemzett: az emberek szabadabban akartak élni, gondolkodni, mint addig, s a földi világra koncentráltak a túlvilág helyett.
Persze, hosszú fejlődés eredménye volt, míg az emberiség eljutott odáig, hogy a gondolat szabadságát igényelje (ami nemcsak a szabályok alól való felszabadulást, hanem a vallási kötöttségektől való mentességet is jelentette).
A felvilágosodás eszméi a 17. századi Angliában jelentek meg először (a válságba került feudalizmusból ugyanis az angol polgári forradalom mutatta meg a kiutat), de csak a 18. században terjedtek el Európában (előbb Franciaországban, majd az egész kontinensen), hogy visszahatva a szigetországra végül az Egyesült Államokba is eljussanak.
Előzményeinek tekinthetők a nagy földrajzi felfedezések, melyek a világkereskedelem kialakulásához, gyarmatok létrejöttéhez vezettek. Új termékek áramlottak Európába, s világméretű migráció kezdődött. A nagy földrajzi felfedezések álltak hátterében a feudalizmus felbomlásának Nyugat-Európában, és segítették elő a polgárosodást.
Emellett a 16. és 17. században a természettudományos felfedezések, az ipari termelés fejlődése, az angol polgári forradalom és az ipari forradalom újabb lendületet adtak a szabad gondolkodásnak.
A lap aljára értél, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Hozzászólások
A felvilágosodás kora és eszméi — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>