Az episztola (költői levél) műfaja
Az episztola műfaj jellemzői
A költői levelek témája rendkívül változatos, gyakorlatilag bármiről szólhatnak, akárcsak a prózai levelek. De azért mégis jellemző, hogy általában valami fontos témát tárgyalnak, olyasmit, ami szélesebb közönség számára sem érdektelen.
Tehát nem kizárólag személyes dolgokat ír bele a költő, ami csak őrá és a másikra tartozik, hanem olyasmit is, ami egynél több embert érdekel, vagy kifejezetten sok mindenkit foglalkoztat. Akár olyan téma is lehet, ami egy egész közösség számára fontos, akár erkölcsi, akár világnézeti szempontból: valami általános, egyetemes mondanivaló.
Ennek következménye, hogy az episztola gyakran elmélkedő, tanító jellegű műfaj. Igaz, hogy csak egy címzettje van, de sokakhoz szól, és a költő természetesen hatni is kíván arra a sok emberre. Éppen ezért választja az episztola műfaját: egy levélben bármiről írhat, igazán kötetlen műfaj, ráadásul a hangnemet is hozzá tudja igazítani a céljához. Mit is értek ezen?
Tegyük fel, hogy a költői levél egy baráthoz szól, ennek megfelelően a hangnem barátságos, közvetlen – olyan hang, amelyet a költő ismeretlenekkel szemben nem merne megütni. Igen ám, de mivel az episztolát nemcsak a címzett olvassa el, hanem mások is olvassák, másokra is hatással lesz a kedves, gyakran humoros társalgási stílus.
Nyilván egy merev, szigorú hivatalos levéllel nehezebb lenne megszólítani az embereket, márpedig a költőnek éppen ez a célja: szeretné minél több olvasó figyelmét felkelteni, ezért humorosan, élcelődve, szórakoztatóan fejti ki a véleményét általa fontosnak tartott kérdésekről.
Persze, nem szükségszerű, hogy legyen a műben valamilyen fontos téma is, de ha van, akkor az episztola jó alkalmat ad a költőnek a véleménynyilvánításra, akár agitálásra. Különösen egy-egy új korszak, új ideológia beköszöntével használták az episztolát eszmék terjesztésére és üzenetek közvetítésére. Ezekben az időszakokban (pl. a humanizmus és a felvilágosodás korában) népszerű volt és virágzott a műfaj.
Ha az episztola olyan témáról szól, amely kevésbé fontos vagy nem érdekel sokakat, a költő akkor is igyekszik másként megközelíteni vagy egy érdekes, új felfogásban előadni.
Fontos műfaji jellemzője a költői levélnek, hogy az előadásmód szellemes, gördülékeny, lendületes és magával ragadó.
A lap aljára értél, a folytatáshoz kattints a 3. oldalra!
Hozzászólások
Az episztola (költői levél) műfaja — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>