Arany János: Toldi estéje (tartalom röviden + műismertető)
Az írás vázlata:
- Bevezetés
- A Toldi estéje tartalma röviden
- A Toldi estéje keletkezése
- Források, minták
- A Toldi estéje fogadtatása
A Toldi estéje Arany János 6 énekből álló elbeszélő költeménye, melyet a kritika és a közönség egyaránt elismeréssel, bámulattal fogadott. (Elemzése ITT olvasható.)
A Toldi estéje azzal kezdődik, hogy az agg Toldi végzetes sejtelemtől elragadva saját sírját ássa. Ám sorsa az utolsó nagy próbát még tartogatja számára. Még egyszer megvédi nemzete becsületét a már-már győztes, kevély olasz vitézzel szemben.
Azonban látnia kell, hogy míg kegyvesztetten távol volt az udvartól, elvesztette az udvari élettel való kapcsolatot. Nem is tud többé beilleszkedni, újabb bajba keveredik, újból üldözötté válik. A király kiengesztelődése a végén már csak szemfedőnek jó az életből távozó hősnek.
Az őszi nap ragyogásában jelenik meg előttünk az ősz Toldi, az ősz melankóliája és a csöndes elmúlás fájó humora ömlik el a mű 6 énekén.
A Toldi estéje tartalma röviden
I. ének: Az öreg Toldi Miklós addig bírálta Lajos király udvarának olaszos puhányságát, míg a király meg nem elégelte és haza nem küldte Nagyfaluba. Három éve már ennek s az öreg Toldi évről évre komorabbá vált. Rosszkedvű, mogorva, háza táját elhanyagolja.
Végzetes balsejtelemtől vezérelve megássa saját sírját a szintén öreg Bence társaságában (aki nem a Toldiban szereplő Bence, hanem annak a fia).
Ám Toldi életének egy próbája, dicsőségének egy utolsó fellobbanása még hátra van. Pósaházitól, a király követétől megtudja, hogy a magyar címer ismét idegen kézre került egy lovagi tornán, s hogy a király szorultságában Toldira számít. Több se kell Toldinak: azonnal vállalkozik a viadalra.
II. ének: Az olasz vitéz fennen kérkedik győzelmeivel a híres Budavárban, és már arra készül, hogy hazaviszi a magyar címert, de a két Gyulafi testvér, Lóránt és Bertalan kiáll ellene.
A viadalban mindkét testvér megsebesül. Bertalan belehal sérülésébe, Lóránt viszont felépül és feleségül veszi a szép Kende Rózsát, akibe mindketten szerelmesek voltak.
III. ének: A nagy szakállú, ősz Toldi Miklós barátcsuhába öltözve érkezik Budára. Legyőzi a gyalázkodó olasz vitézt s ott hagyja a küzdőteret anélkül, hogy felfedné kilétét. Pósaházi azonban tájékoztatja a királyt, aki udvara nagyjait küldi az ősz bajnok üdvözlésére.
IV. ének: A hazafelé tartó Toldit a követség utoléri s a nép ujjongása közepette adja át neki a király meghívását.
V. ének: Lajos király már nagyon várja az ősz vitézt. Közben apródjai azzal múlatják az időt, hogy hárfaszó mellett énekelni kezdenek.
Az egyik Szent László király csodatételéről énekel egy dalt (László király sírjából kikelve Laczfi Endre segítségére sietett a tatárok ellen), a másik azonban túl komolynak találja ezt a témát és belekezd egy Toldi Miklóst csúfoló nótába.
Éppen ezt a dalt fújják az apródok, amikor Toldi betoppan. Az öreg vitéz nem képes uralkodni hirtelen támadt indulatán, s a gúnyolódó apródok közül hármat menteujjával agyonsújt. Ezután beront a királyhoz és szemrehányást tesz neki a történtek miatt, majd elhagyja a palotát. A király parancsot ad Toldi elfogására.
VI. ének: Toldi hazaér budai házába s buzogányát dühösen az asztalra csapja, de olyan erővel, hogy behorpad az asztal vaskos deszkája. Egy pillanattal később az öreg vitéz összerogy. Nyilvánvaló, hogy halálán van, már csak a felindulás tartja benne a lelket.
Az elfogására érkező királyi testőrcsapat feje futva megy Lajos királyhoz jelenteni a szomorú hírt. A király azonnal az öreg vitézhez indul.
Toldi halálos ágyánál zajlik le utolsó vitájuk. Az ősz vitéz feleszmél és utolsó szavaival a király figyelmébe ajánlja Bencét. Arra inti Lajost, hogy szeresse a magyarságot, aztán meghal. Holttestét vaskoporsóba zárva, fényes pompával viteti Lajos király Nagyfaluba, ahol eltemetik abba a sírba, amit Toldi saját maga ásott.
„Nem jelölte a sírt drága érc vagy márvány: / Bence volt az emlék, lába felől állván: / Egy ásót ütött le, arra támaszkodék, / S elborítá a sírt új havával az ég.”
A lap aljára értél, a folytatáshoz kattints a 2. oldalra!
Nagyon jó és így jobban megértem a történetet
Tényleg nagyon érdekes de én nem az iylen történeteket szeretem